FIRST CLASS KAVÁRNA S VÝHLEDEM NA LETIŠTĚ

návrh kavárny
letiště Ostrava Mošnov
05/2018

Mezinárodní letiště v Ostravě prochází modernizací, jejíž součástí je i výstavba nových prostor, které mají sloužit pro občerstvení cestujících. Prostor, který má vzniknout na střeše stávající budovy, navrhlo ostravské architektonické studio Archibim. Díky strategickému umístění bude z přilehlé terasy panoramatický výhled na celou letištní plochu.

Koncept prostoru kavárny

Naše studio navrhovalo interiér restaurace a přilehlého zázemí. Návrh interiéru je inspirovaný letištním provozem. Samotná budova bistra má celé dvě stěny prosklené, takže ani v interiéru návštěvník neztratí kontakt s venkovním prostředím. V místě nabízejícím výhledy na letištní plochu jsou dvě patra, ze kterých je možné nerušeně pozorovat přílety a odlety jednotlivých letadel.

Cílem byla moderní kavárna světového formátu. Do interiéru bistra se letecká tématika propsala v rámci dlouhé stěny naproti vstupu, kde jsou schématicky znázorněné nejvýznamnější letecké trasy nad střední Evropou. Použité moderní a nadčasové materiály korespondují s dlouhodobou vizí vedení, které chce postupně zmodernizovat celý prostor letiště.

Kromě velké plochy bylo třeba také zohlednit nepravidelný tvar stěny daný zešikmenou střechou i přední stěnou bistra. S ohledem na rozměry stěny byl její design pojat velkoryse – stěna je obložena velkoformátovým dřevěným obkladem nepravidelného tvaru. Členění obkladu, jak již bylo řečeno, vychází z mapy světových leteckých tras. Tyto nejdůležitější trasy jsou širší a efektně podsvětlené LED páskem. Tenčí linky představují spojnice jednotlivých metropolí. Podklad celé stěny tvoří světlá betonová stěrka, která plynule přechází nad bar i na druhou stěnu.

Posezení v první třídě

Celý interiér baru je orientován směrem k letištní ploše, což je podpořeno odstupňováním podlahy a sezením v jednotlivých úrovních. Do přední, tedy nejvyšší, části objektu je vloženo patro, které doplňuje bistro o další variantu sezení ve verzi first class. Na podlaze je měkký luxusní koberec a k posezení lákají pohodlná polstrovaná křesílka od značky TON. Tato místa u kulatých stolků nabízí ty nejlepší výhledy na letištní plochu. Ve spodní části kavárny jsme navrhly dlouhou polstrovanou lavici, která nabízí také krásný výhled na letiště. Hlášení o zpožděném letu vás v tomto prostředí nemůže rozhodit. 😉

Moderní minimalistický bar

Hlavním prvkem bistra je bílý barový pult. Bar je navržený v minimalistickém stylu a jeho tvar vychází opět z leteckých tras. Tento motiv nenásilně propojuje celý interiér. Na baru se opakuje prvek dřeva v podobě dřevěné části pultu u vstupu do bistra. Při čelním pohledu navazuje oddělení bílé a dřevěné části baru na členění zadní „letecké“ stěny. Z boční strany pultu je navrženo barové sezení, které je zvýrazněno podsvíceným perforovaným plechem. Tento prvek se opakuje za policí na lahve v zadní části baru a v nepodsvětlené podobě i u sezení otočeného k letištní ploše. Zde má kromě dekorační funkce také funkci praktickou – ve stolcích budou ukryta otopná tělesa, takže perforovaný plech umožní volné šíření tepla do interiéru.

K bistru patří i venkovní terasa s výhledem na letištní plochu. Terasa je řešená formou pobytových schodů nabízejících několik výškových úrovní pro pozorování odlétajících a přistávajících letadel.

Líbí se vám návrh letištní restaurace?
Napište nám

návrh moderního bistra  •  občerstvení na ostravském letišti  •  designová svítidla  •  šedá stěrka v komerčním prostoru  •  designový barový pult  •  velkoformátový dřevěný obklad  •  first class kavárna na letišti